Výrobky

Zásuvky máme doma všichni

Zásuvka je nenápadná elektrotechnická součástka, kterou máme všichni doma a jejím prostřednictvím spojujeme naše elektrospotřebiče s rozvodnou elektrickou sítí. O moc víc asi většina z nás o zásuvkách neví.
Síťová zásuvka je konstruována pro opakované spojování a rozpojování bez použití nástrojů. Musí být vyrobena z kvalitního trvanlivého materiálu, který si zachová tvar i barvu. Musí mít tak jednoduše použitelnou konstrukci, aby ji zvládl používat i naprosto obyčejný člověk bez elektrotechnické kvalifikace. Toho se dosahuje propracovaným systémem přístupných kolíků na straně spotřebiče, což jsou obnažené kontakty a skrytých dutinek, ve kterých jsou kontakty na straně zdroje elektrické energie. V zásuvce je pouze jeden kolík, což je zemnící kontakt, upravený tak, aby byl první, který se spojí a poslední, který se odpojí.zásuvky na zdi
Zásuvky máme jednofázové a vícefázové (nejčastěji třífázové). Podléhají přísným standardům a tyto standardy jsou v některých zemích odlišné, i když už se mnoho let jedná o tom, že se vytvoří jediný způsob normalizovaného napětí. Zatím nebyla vůle k tomu, aby se vybral ten nejvýhodnější způsob pro všechny země, a proto si při cestování musíme zjistit, jak to se zásuvkami v dané zemi.
V České republice je jednotné normalizované napětí 230/400 V, ale ještě v minulých letech se daly vidět ve starých domech se zastaralou elektrickou sítí rozvody 120 V. Takovou instalaci mají stále například v Severní Americe. Použití takových zásuvek pro naše spotřebiče je podmíněno použitím redukce.
Náš používaný typ zásuvek je nazývaný francouzským. Zemnící kolík je nahoře, levá dutinka je spojená s fázovým vodičem s napětím a pravá dutinka s nulovým vodičem.dvojitá zásuvka před instalací
Vzhled zásuvek podléhá módě a na trhu je velký výběr. Ostré hrany se zakulatily, aby byla zásuvka příjemná na dotyk. Nejčastěji je používaná bílá, ale potom jsou zásuvky vzhledu kovu, dřeva atd. Pro celkový estetický dojem je dobré si vybrat všechny elektroinstalační prvky od jednoho výrobce a z jedné řady. Moderní a bezpečné unica zásuvky https://www.lightpark.cz/vypinace-a-zasuvky-schneider-unica/ mají širokou řadu produktů v několika designových řadách s univerzálními strojky, které lze použít do různě barevných a tvarovaných rámečků.