Výrobky

Čím se řídit při výběru zábradlí na schodiště

Není třeba říkat, že stavba či rekonstrukce nového domu není nic snadného. Musí se přitom a zařídit mnoho věcí, a tak není divu, že nám občas nějaká vypadne, případně jí nevěnujeme takovou pozornost, jakou by si zasloužila. Příkladem mohou být zábradlí na schodiště.

Zde je především nutné zmínit, že se jedná o naprosto nezbytnou součást prakticky všech schodišť, a z dobrého důvodu. Značně zvyšují bezpečnost a usnadňují výstup i sestup osobám s pohybovým postižením. Avšak aby tento účel plnila, je nutné vybrat správný typ.

schodiste2

Dnes si na trhu můžete vybrat z prakticky nepřeberné řady nejrůznějších tvarů a materiálů v nejrůznějších cenových skupinách. Nabídka je tak široká, že někdy může být problém se v ní vyznat a správně vyhodnotit, které je pro nás to nejvhodnější. Čím bychom se tedy měli při výběru řídit, abychom nešlápli vedle?

Ačkoliv to možná nezní vábně, jedním z hlavních kritérií musí být nezbytně cena. Ničí rozpočet totiž není neomezený, a pokud se jedná o tak nákladný projekt, jako je stavba či rekonstrukce, pak není moc možností, jak rozpočet ještě navýšit. Je tedy třeba zvolit si maximální cenu, kterou můžeme či jsme ochotni za zábradlí dát.

schodiste4

Tím dalším, co musíme vybrat, je materiál. Ten by měl náš dům vhodně doplňovat. Pokud jej máme zařízen v klasickém stylu, pak se tam spíš bude hodit dřevěné, než lesklý chrom. Platí to samozřejmě i naopak, do ultra moderního domu se dřevo příliš nehodí.

Dále je nutné přemýšlet nad tím, jakou by mělo mít výšku. Ve většině případů bude vhodná standardní, avšak pokud máte doma malé děti či staršího člověka drobnější postavy, je vhodné vzít v úvahu i tuto skutečnost a zábradlí jim přizpůsobit.

V neposlední řadě zde pak máme tvar. Ten může být buď jednoduchý, nebo ozdobný. Zde opět záleží na celkovém stylu, ve kterém je dům zařízen.

Jak je vidět, je toho skutečně dost, co je potřeba uvážit. Přesto věřte, že se to rozhodně vyplatí.