Nezařazené

Čeští herci, kteří zemřeli předčasně

Jiří Hrzán
Byl jedním ze čtyř dětí známého zahradníka, který dokonce navrhoval zahradu prezidentovi Benešovi. Od mládí se aktivně věnoval sportu. Chtěl být kominíkem, protože rád lezl po výškách, zároveň jej lákalo prostředí divadla. Zajímavé je, že uspěl navzdory vadě výslovnosti, kterou trpěl, lehce ji dokázal eliminovat a částečně z ní udělal svou přednost. Napoprvé si sice na DAMU nedostal, nicméně i tak si ho v Praze všimli a začal hrát v divadle Semafor. Nakonec byl přijat rovnou do třetího ročníku DAMU. Prošel několika divadly, než zakotvil ve vznikajícím Činoherním klubu. V roce 1960 natočil svůj první film.
masky komedie a tragédie
Mezi jeho nejznámější filmy patří: Svatba jako řemen, Drahé tety a já, Homolka a Tobolka. Vůbec největší příležitost dostal Hrzán ve filmu Nebeští jezdci. Skvěle ztvárnil roli válečného letce. V roce 1976 poprvé spadnul z římsy hotelu v Ostravě, přišel o angažmá v Činoherním klubu. O čtyři roky později se mu jeho šplh do pátého patra za přítelkyní stal osudný. Bylo mu 41 let, zanechal zde po sobě dvě dcery, z nichž jedna, Barbora, jde úspěšně v jeho šlépějích.
filmová klapka
Tomáš Holý
V nedožitých dvaadvaceti letech zemřel po bouračce mladý muž, jehož dětské herecké výkony milují čeští diváci již více jak čtyřicet let. Skutečná dětská hvězda, která se narodila 17. 3. 1968, se ve filmu objevila poprvé v roce 1976, bylo to v komedii Marečku, podejte mi pero! K této profesi se dostal díky strýci, který pracoval jako rekvizitář na Barrandově. Hned poté přišla velká role v jeho snad nejúspěšnějším filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku. O dva roky později ztvárnil malého Vaška, který touží po tatínkovi, ještě jednou v komedii Jak dostat tatínka do polepšovny. Kromě toho se objevil v dalších velmi oblíbených filmech, například v Setkání v červenci, ve kterém byl synem Daniely Kolářové a kamarádem jejího nezdárného studenta Oldřicha Kaisera.
divadelní scéna
V jednom roce se objevil dokonce v šesti filmech, tak byl u filmařů oblíbený. Během šesti let, tak dlouho totiž jeho kariéra trvala, natočil 18 filmů. Sám se rozhodl, že svou kariéru ukončí, netoužil potom být hercem i v dospělosti. Chtěl být stejně jako otec právníkem. Začal studovat na Karlově Univerzitě, jenže jeho život ukončila autonehoda. Narazil svým autem do stromu v severočeské Kytlici. Letos by oslavil padesáté narozeniny.