Bydlení

Bytoví architekti se potýkají i s náročnými úkoly

V jakém stylu se bude byt zařizovat

Bytoví architekti by měli být připraveni na situace, kdy si klient jasně stanoví, v jakém duchu se bude jeho bydlení realizovat. A tehdy přichází nejobtížnější fáze celého projektu, neboť stylů je mnoho a ne všichni lidé jsou pevně rozhodnutí, jakému z nich dát přednost. Architekt má pak za úkol působit přesvědčivě a nabízet různá řešení, která mohou být k dispozici.

interiér obývacího pokoje

Možnosti klienta

Podstatné jsou i možnosti, jaké má klient k dispozici, a to nejen finanční, ale i materiální. Bytový architekt v Praze potřebuje znát prostředí, kde se dům či byt nachází, půdorysné řešení (nejlépe stavební výkres), výšku stropů, případně další záležitosti, jako je obytné podkroví se šikmými stěnami, výklenky, arkýře, snížené podhledy atp.

moderní kuchyně

Úložný prostor

Určitý důraz je nutné klást i na tyto záležitosti, výhodou je, máte-li možnost rekonstruovat celý byt a přizpůsobit tomu i prostory, jako jsou předsíně, chodby, schodiště atp. Na zvážení jsou šatní skříně na míru, které naopak otevřou prostor obytným zónám, kde pak nábytek nemusí převažovat, a lze je lépe vybavit bytovými doplňky, rostlinami, dekoracemi a předměty v podobném duchu.

Konzultace k věci

Bytový architekt vám na základě doložených podkladů navrhne řešení a v této fázi začne probíhat konstruktivní dialog. Pravděpodobně vám nejprve předloží 3D model řešení a vy se k němu budete vyjadřovat. Budou se zkoušet různé varianty, přijdou na řadu určité změny, bude se řešit malba stěn, tapety, sádrokarton, koberce, záclony, závěsy, garnýže, nábytek, svítidla, zkrátka veškeré detaily, které připadají v úvahu.

Praktičnost versus estetika

Podstatné je zároveň dbát na faktickou situaci v rodině, kde jsou ve hře malé děti, starší lidé, alergici, méně pohybliví či handicapovaní lidé. Jiné řešení může vyhovovat jednotlivci, jinak se přistupuje k partnerskému vztahu. Bytový design musí zkrátka brát ohled na to, aby se v bytě žilo především pohodlně.