Bydlení

Základem je filtrace a vhodná náplň

Nejpoužívanější filtrací je písková, která má skutečně minimální nároky na údržbu. Funguje na principu přírodní báze a zachycuje tak veškeré nečistoty, které by chtěly proniknout opět do našeho bazénu. Výhodou je, že zachytí právě i takové, které my pouhým okem nevidíme. Na druhou stranu filtrační písek vydrží ve filtraci řádku let, než se mění a dokonce ani pak se nemusí úplně zlikvidovat, ale může posloužit na těch místech, kde se dá běžně písek použít. Možná právě i proto je oblíbený.
pool čerpadlo.jpg

Správný výběr písku

Písková zrna se prodávají v různých velikostech a baleních. Hrubost zrn by se měla vybírat podle doporučení k zakoupenému bazénu. Poté bude zaručeno kvalitní filtrování vody. Zároveň budou zrna efektivní ve své práci a poskytnou nám dokonalé služby, což ve výsledku bude kvalitní, čistá voda v bazénu. Problém je, pokud budeme chtít například ušetřit peníze a koupíme levnější písek, ale neodpovídající hrubost. Příliš jemný pak nemá takovou schopnost zachycování jako hrubší zrna. Dokonce by se mohlo stát, že si zničíme některé součástky, tudíž pak by nás to vyšlo poměrně dráž. Jemný písek se může nahromadit na sebe, nezachytí skoro vůbec nic a navíc nutí čerpadlo do většího výkonu, takže se nám rozhodně zvýší odběr energie. Navíc se nevhodným výběrem zrn mohou klidně ucpat trysky.
říční písek.jpg

Příprava písku

Před prvním použitím, je nutno náplň pořádně propláchnout, aby se odplavil prach. Ten není závadný, ale zkrátka se při přepravě uvolní a rozhodně do bazénové filtrace nepatří. Jeho přítomnost by mohla způsobit nechtěné zakalení vody. Takže propláchnutý filtrační písek vložíme do filtrační nádoby a máme hotovo. V podstatě se dá říci, že zhruba 2-3 roky vystaráno. Samozřejmě je nadále nutné filtraci kontrolovat, ale náplň skutečně vydrží dlouho. Pokud ovšem chceme mít absolutní jistotu, tak je lepší náplň měnit každou koupací sezónu. Křemenný písek zároveň dokáže dlouho udržovat i správnou hodnotu pH vody, která se musí pak ošetřovat bazénovou chemií. Správná péče o bazénovou vodu nám poskytne nejen skvělou vodu a příjemné koupání, ale zároveň prodlouží životnost samotného bazénu.