Finance

Hypotéka na pozemek – kde a jak získat výhodně?

V případě pořízení pozemku je mnohdy jediným vhodným řešením vyřízení hypotéky. Pokud jste pozemek či finance na něj nezískali od rodičů či příbuzných, nabízí se tak správný krok ohledně podání žádosti o hypoteční úvěr.

domeček

Pokud budete žádat u banky, tak je zapotřebí vědět, že jednak ne všechny bankovní instituce poskytují samotné financování pozemku. Některé mají ve svých podmínkách dáno, že musí být spojeno s následnou výstavbou do konkrétního termínu.

U banky je nutno počítat s tím, že jestliže chcete financovat pozemek prostřednictvím hypotečního úvěru, musí se jednat striktně o stavební pozemek, tj. pozemek určen k výstavbě rodinného či bytového domu nebo objektu pro individuální rekreaci. Bankovní společnost si vše ověří, kdy si tak od vás vyžádají stavební povolení, dále územní rozhodnutí a souhlas či existenci regulačního nebo územního plánu. Z takového dokumentu lze vyčíst využití pozemku. K pozemku musí být zajištěn bezbariérový přístup a pokud možno z veřejné komunikace. Musí být vybudovány inženýrské sítě.

Snadnější a rychlejší cesta

Druhou variantou je možnost zažádat o finanční prostředky u nebankovní společnosti. Tímto způsobem lze vše vyřídit rychleji a efektivněji. Hypotéka na pozemek může být vyřízena v co nejkratším možném čase. Mnohdy tak i do 24 hodin od podpisu smlouvy.

Výhody nebankovní hypotéky

Benevolence vůči žadateli. V tomto směru není překážkou nižší bonita žadatele, záznam v registru. Předností je získání hotovosti bez účelu, tj. peníze lze použít na cokoliv. Není potřeba dokládat prokazatelné výdaje. Stejně tak při žádosti nemusíte uvádět důvod.

pozemek

Získat finanční prostředky lze až do 70% z odhadu. Pozitivní je doba splatnosti, kterou je možno rozložit až po dobu třiceti let. Vše bez jakéhokoliv poplatku předem. Minimální administrativní zátěž.

Nebankovní hypotéka se pyšní nízkou splátkou, která je tak konkurenční té bankovní. Hypotékou lze vyplatit exekuce a jiné dluhy. Zejména však lze použít finance na veškeré typy nemovitostí, jako jsou byty, domy, rekreační objekt, hypotéka na pozemek apod.