Finance

Za co Češi utrácejí své finance?

První místo tohoto žebříčku vyhrává bydlení a všechny náklady s ním spojené. Je to elektřina, voda, daně, nájem, popelnice a vše, co souvisí s domem. To jsou ale finance, které ze svých příjmů odkládá každý. Energie a bydlení přivádí obyvatele o více než 35 % měsíčně. Dále odvádí peníze na jídlo a další měsíční nezbytnosti. Pak už se jedná o věci, které slouží spíš pro radost. Dá se říct, že bychom se bez nich obešli. Co se za nimi skrývá?

bitcoin nad kapsičkou

Dovolená

V letních měsících si mnoho lidí užívá na letních dovolených. Studie ale prokazují, že čím dál tím více Čechů si dopřává dovolené i v průběhu roku. Lyžování, Alpy, Silvestr na horách. Krásná představa. Nicméně se může stát, že tří měsíční výplata je za týdenní rodinnou dovolenou pryč. Dovolené jsou v letošním roce největší výdajem pro mnoho rodin.

Alkohol a cigarety

Alkohol a cigarety jsou dlouhodobým nešvarem, které nás stojí ne jenom zdraví, ale také ne málo peněz. Když chodíte každý týden na zábavy, tak se to rapidně ukáže ve Vaší peněžence, všimli jste si? Cigarety pořád zdražují a stát si naivně myslí, že se dočká okamžiku, kdy lidé přestanou kouřit. Bohužel kuřákům je to více méně jedno a radši si koupí méně jídla, než aby se vzdali tabákových výrobků.
kapsička na mince

Kultura, zábava, restaurace

Dalšími výdaji jsou koncerty, divadla, festivaly, návštěvy zábavních parků, kina a v neposlední řadě stravování v restauracích. Za oběd se platí v průměru přes 115 korun, což opět stoupá. Vyplatí se vařit si obědy doma a neutrácet za ně v restauracích. Možná by to byla položka, která by právě Vám mohla pomoci při řešení potíží s rozpočtem.

Je také zjištěno, že Češi utrácejí své peníze ještě rychleji, než jim přichází výplata. A přes to, že je procento nezaměstnanosti nejmenší za minulá léta, Čechům stále peníze nestačí. Šetříte, máte nějaké úspory nebo to necháváte až do budoucna?