Cestování

Vydejte se do hor

Mezi úchvatné druhy cestování určitě patří vysokohorská turistika. Pohled na zasněžené nebo sluncem ozářené vrcholky hor za podívanou určitě stojí. Nejinak je tomu u horských jezer. Přírodní krásy hor vedou k rozjímání. Člověk si mnohdy ve srovnání s horskými masivy připadá nicotný a možná toto zjištění vede i k přehodnocení životních postojů. Nicméně záleží, na jakou vysokohorskou turistiku se vypravíme. V každém případě bychom neměli podceňovat kvalitní vybavení.
horská cesta
Tím, že se budeme za nákup sportovních potřeb důležitých k turistice po horách snažit ušetřit, si můžeme přivodit při našich cestách značné nepříjemnosti. Měli bychom tedy především dbát na kvalitní oblečení a vybavení. Stěžejní jsou určitě boty. Chodit po horách v teniskách a s vyviklanými kotníky nebo odřenými patami náš zážitek určitě neumocní. Než si obuv pořídíme, zvážíme, jaké aktivitě v horách se budeme věnovat. Někdy je obtížné správnou obuv vybrat. Můžete sáhnout po botách s gore-texem, vibramem a jinými materiály. Kdo se v tom má vyznat? Pokud jen občas vyrazíte do hor víceméně na procházku, určitě si nemusíte kupovat ty nejdražší modely, které budou vhodné pro horolezeckou expedici nebo delší pobyt v horách. Na procházky nemusíte mít nutně kotníkovou obuv, pevná by, ale být měla.
horské jezero
Vhodné jsou modely kožené. Náročnější túry, kdy se chystáte pohybovat po členitém povrchu, sutích nebo kamenech budou vyžadovat trekingovou obuv se zpevněnou a vyšší gumovou podrážkou. Důležitá je dostatečná prodyšnost. Jestli pokukujete po koženém obutí, nezapomínejte na to, že budete-li se delší dobu pohybovat v mokrém terénu, mokrá tráva, potoky a podobně, kůže se vám promočí. Dobrá tepelná izolace je nutná především v zimě. Je nutné také vědět, že trekingová bota by měla být o trochu větší než je vaše skutečné číslo. Noha může při dlouhé túře otéci a boty vás budou tlačit.