Cestování

Retro výstava v pražském Tančícím domě

Na začátku roku 2019 byla v Praze na nábřeží Vltavy ve výstavní galerii Tančícího domu otevřena výstava zaměřená na retro styl 70. a 80. let. Pořadatelé si byli jisti, že veřejnost zaujme, je k tomu totiž vhodný čas. Jednak tomu nahrává roční období, po vánočních svátcích, kdy málokdo spěchá na dovolenou a vyhledává pobyt mimo město, a zároveň atmosféra ve společnosti, která se částečně zasycena konzumem navrací k odlišnému životnímu stylu, alespoň prostřednictvím nostalgických vzpomínek.
tv s nožičkami
Na počátku devadesátých let by bývalo nemyslitelné něco takového uspořádat, lidé by neměli zájem připomínat si dobu čerstvě prožitou, zvláště v přechodové fázi do odlišného společenského systému. Měli bychom se však zamyslet nad tím, proč si retro vůbec připomínáme. Vzpomínkové seance se totiž uskutečňují jen u příjemných jevů, nikdo z nás nechce znovu prožít traumata, natož aby je prezentoval formou výstavy.

Retro styl slaví úspěch i v Praze

Tančící dům bude hostit návštěvníky až do konce března tohoto roku. Ti mohou vstoupit do proskleného vstupního bloku nedaleko Jiráskova mostu, aby obdivovali část ze soukromých sbírek a částečně exponáty z muzejních expozic Rychnovského muzea. Některé předměty dosud nebyly veřejnosti představeny, a tak máte jedinečnou možnost spatřit tu na vlastní oči známé značky Fatra Napajedla, Tesla Stropkov a Tesla Pardubice, Motorlet Jinonice, Poldi Kladno, motocykly JAWA, domácí spotřebiče značky ETA a původní nápoje značky Kofola.
červená tříkolka
V oddělení bytových textilií a oděvů jsou vystavené výrobky tovární běžné konfekce, i oblečení šité na zakázku, doplněné o domácí tvorbu, většinou dle střihů německých módních časopisů Burda Mode.
Máte-li zájem navrátit se v myšlenkách a vystavených výrobcích do doby před téměř čtyřiceti lety, zakoupíte si vstupenku buď na místě, nebo v online předprodeji a vstoupit do přízemního prostoru můžete denně v době mezi devátou a dvacátou hodinou.