Výrobky

Děti školního věku jsou nejčastěji závislé na chytrém telefonu

Moderní doba je příčinou toho, že děti začínají využívat chytré telefony v čím dál útlejším věku. Pokud je využívají v rozumné míře, mohou být i přínosem. Pomocí této technologické vymoženosti se mohou vzdělávat a učit se logicky myslet. Problém se stává až ve chvíli, kdy dítě tráví u telefonu čím dál víc času a nemá prakticky žádné jiné zájmy. To může přerůst až v závislost, kterou není tak snadné překonat.
ikona smartphone

Příznaky závislosti

Stanovit závislost na chytrém telefonu je těžší než stanovit závislost na alkoholu či drogách. Viditelným příznakem je nervozita, špatná nálada a výbuchy vzteku v případě, kdy byl dítěti mobil např. zabaven. Závislost může potomka pohltit až natolik, že tráví na telefonu tajně čas i v noci. Tím pádem je nevyspalý a výsledky ve škole se mu zhoršují. Není výjimkou ani lhaní rodičům ohledně času stráveného na mobilu. Závislost na hrách může přimět dítě i ke krádeži peněz rodičům.
kluci na mobilu

Co dělat, abychom předešli závislosti?

Zásadní je dodržovat tato pravidla.

1. Stanovit dítěti časové rozmezí, od kdy do kdy může na telefonu hrát hry nebo chatovat s kamarády.

2. Potomkovi se věnovat a trávit s ním více času, nejlépe někde v přírodě, nebo si spolu zahrajte nějakou společenskou hru. Můžete také dítě pobídnout, ať samo nějakou hru vymyslí. Uvidíte, jak bude sršet nápady.

3. Nedávejte chytrý telefon příliš malým dětem. Je prokázáno, že nadměrné užívání moderních technologií malými dětmi zpomaluje jejich vývoj. Budou špatně mluvit, utrpí jejich motorika a zhorší se jejich sociální dovednosti.

Jak závislost řešit?

Jestli máte pocit, že váš potomek chytrému telefonu podlehl, začněte to řešit. Jedna možnost je zkusit tento problém vyřešit se synem či dcerou domluvou. Stanovte si jasná pravidla používání mobilu a dodržujte je za každou cenu. Máte-li se svým potomkem dobrý vztah a normálně spolu komunikujete, je tento postup dobrým řešením. Pokud je vztah mezi vámi narušen, obraťte se na dětského psychologa a snažte se problém řešit formou rodinné terapie. Pomoci se dočkáte také u Národní linky pro odvykání hraní na telefonu (800 350 000).