Finance

Hypotéka je dnes téměř pro každého

Také sníte o vlastním bydlení, ale máte nedůvěru k hypotéce? Nevíte, jak postupovat při jejím sjednání a zda si jí vůbec můžete dovolit? Nemějte obavy, podobných otázek mají stovky dalších, kteří o hypotéce uvažují. Pojďme se tedy podívat na ty nejzákladnější informace, které byste měli ještě před návštěvou banky vědět.

  1. Konkrétní typ hypotéky

Nemáte pouze jeden druh hypotéky, je jich hned několik a liší se hlavně účelem, za kterým mohou být čerpány. Zatímco účelové hypotéky jsou sjednávány za určitým účelem a klient tyto finanční prostředky může použít jen za určitým účelem, finanční prostředky z americké (neúčelové) hypotéky může klient čerpat na cokoliv. Peníze tak můžete využít na studium, cestování nebo právě jako prostředek k vlastnímu bydlení. Ovšem u amerických hypoték počítejte s vyšším úrokem, tudíž pokud chcete prostřednictvím hypotéky financovat právě bydlení, je nejlepší volbou právě účelový hypotéka.

předání klíčů

Hypotéka je však úvěrový produkt, u kterého si banky velmi hlídají solventnost žadatele. Ne každý je totiž schopný dostát závazkům smlouvy, kterým se podpisem zavazuje. Banky to moc dobře vědí a žadatele o úvěr si tak zdlouhavě prověřují v registrech dlužníků. Pokud jste se tedy v minulosti dostali shodou okolností do platební neschopnosti, s největší pravděpodobností bude vaše jméno v takovém registru figurovat a banky vaší žádost zamítnout. Podobně to bude vypadat i v případě, kdy je váš měsíční příjem nepravidelný nebo nedosahuje takové výše, která je pro sjednání úvěru potřeba. I z tohoto důvodu vznikly nebankovní společnosti, které na takové žadatele čekají s otevřenou náručí. Hypotéka bez dokládání příjmů tak může pomoci splnit váš sen o vlastním bydlení.

  1. Utažený rodinný rozpočet

plány do budoucna

Hypotéka do jisté míry ovlivní váš rodinný rozpočet, i když se to tak na první pohled nemusí jevit. Vždy byste proto měli dobře přemýšlet, jak velkou měsíční splátku bance slíbíte.