Výrobky

Několik důvodů, proč si pořídit tepelné čerpadlo


Značná úspora – tepelná čerpadla těží již ze samotného názvu, jde totiž skutečně o čerpadla tepla z venkovního prostředí, které tvoří až tři čtvrtiny celkově vyrobeného tepla pro ohřev domu. Zbytek, tedy přibližně 25 procent, je dotován z elektrické rozvodné sítě. Tepelné čerpadlo v Olomouci a kdekoli jinde tedy není žádný elektrotel nebo elektrický přímotop, který pro ohřev ovzduší v bytě, případně vody v topném systému, spotřebuje nesrovnatelně více elektřiny.

tepelné čerpadlo

Levná sazba elektřiny – kdo si nechá instalovat tepelné čerpadlo, může požádat o nižší sazbu, které se lidově říká „noční proud“. Obnáší to lacinější elektřinu po dobu dvaceti hodin za den. Nárok na noční proud mají např. domácnosti s bojlerem, přímotopem, elektrokotlem, akumulačními kamny, a dokonce i s elektromobilem. Tepelné čerpadlo do této skupiny rovněž spadá.

topení v krbu

Žádná námaha – k nejlevnějším zdrojům vytápění patří topení dřevem v krbu či krbových kamnech a tepelná čerpadla. Tato dvě řešení si navzájem konkurují, i když, nutno podotknout, že náklady na tepelné čerpadlo jsou mnohonásobně vyšší, než zakoupení krbových kamen v případě, že máte již vhodný komín. Návratnost investic do tepelného čerpadla je tedy samozřejmě delší, cca řádově několik topných sezón, ale ve srovnání s krbovými kamny je tu jedna zásadní výhoda – u tepelného čerpadla jen nastavíte termostat na požadovanou teplotu, a nic jiného neřešíte.

Neřešíte žádnou údržbu, žádné palivo, žádné spaliny, žádné skladování materiálu atp. Jen si vybavte, kolik práce je se zpracováním palivového dříví, musíte jej nařezat a naštípat, a také někam odnést a tam jej skladovat. A v zimě pochopitelně musíte zatápět, přikládat, pokud možno pravidelně, vynášet popel atp. Zatímco u tepelného čerpadla se ráno probouzíte v teple, u krbu to není jisté, pokud vám večer oheň vyhasne a přes noc se netopí.